ابزار امنیتی دستگاه‌های تلفن همراه

حفاظت پیشگیرانه

استفاده از رمز عبور: اولین گام برای امنیت تلفن‌همراه، لپ‌تاپ یا دیگر دستگاه‌های همراه قرار دادن رمز عبور برای آنهاست. احتیاج به وارد کردن رمز عبور برای هر بار استفاده از تلفن همراه شاید به نظر کاری تکراری و خسته‌کننده بیاید، اما دستگاه را از آسیب ناشی از به دست نااهلان افتادن، حفظ می‌کند.

در iOS شما می‌توانید یک PIN 4 رقمی برای حفظ آیپد و آیفون خود تعیین کنید تا قفل آن راحت باز نشود. اگر شما یک تلفن اندروید دارید، می‌توانید PIN یا طرح (pattern) را انتخاب کنید. با طرح شما می‌توانید تلفن خود را با کشیدن یک شکل ساده روی صفحه نمایشگر، قفل‌گشایی کنید. هم در اندروید و هم iOS این گزینه امنیتی در منوی تنظیمات قرار دارد. در بیشتر اندرویدها، گزینه اضافه کردن PIN یا طرح تحت عنوان «مکان و امنیت» (Location and Security ) دیده می‌شود. در iOS شما گزینه PIN‌گذاری را تحت عنوان «عمومی»( General) می‌بینید و بعد از این گزینه، گزینه Passcode Lock مشاهده می‌شود.

دقت کنید یک PIN بسیار ساده مانند 0000 یا 1234 انتخاب نکنید، چرا که این رمز برای همه افراد قابل کشف است و براحتی می‌شود به دستگاه شما دسترسی پیدا کرد.

علاوه بر این، هر وقت لپ‌تاپ خود را حتی برای زمان کم ترک می‌کنید، صفحه آن را قفل کنید تا اطلاعات‌تان را از نگاه‌های کنجکاو حفظ کرده باشید. در ویندوز، کلید ویندوز را پایین نگه دارید و کلید «L» را فشار دهید تا صفحه login روی نمایشگرتان ظاهر شود.

استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی در تلفن‌های هوشمند: اگرچه PIN، طرح و رمزعبور گام مناسبی برای دفاع است، اما شما برای حفظ اطلاعات خود به چیزهای بیشتری نیاز دارید. در واقع، یکی از اولین کارهایی که بعد از خرید یک گوشی باید انجام دهید، نصب یک مجموعه امنیتی تلفن همراه است. در اندروید، برنامه‌هایی مانند
Lookout Mobile Security ،Norton Mobile Security Seekdroid
و Webroot Mobile Security به شما اجازه می‌دهد تلفن مفقودشده خود را از راه دور قفل یا تمام اطلاعات آن را پاک کنید. بعضی از این نرم‌افزارها شامل نرم‌افزارهای ضد ویروس و حفاظت در برابر فیشینگ (فریب کاربر برای رسیدن به اطلاعات خصوصی او) است، بنابراین شما از فعالیت‌های روزانه‌ خود می‌توانید حفاظت کنید.

نرم‌افزارها برای ios محدودیت بیشتری دارد. ما توصیه می‌کنیم که روی آیپد، آیفون و آیپاد خود نرم‌افزار Find My iPhone را نصب کنید. بعد از نصب برنامه، شما می‌توانید از ID اپل خود استفاده کنید تا وارد سایت Me.com شوید. در اینجا محل تقریبی دستگاه ios شما روی نقشه نشان داده می‌شود و شما می‌توانید از راه دور آن را قفل یا اطلاعاتش را پاک کنید. آیفون مرا پیدا کن (Find My iPhone) به تنظیمات کوچکی نیاز دارد. تنها اشکال Find My iPhone این است که براحتی غیرفعال می‌شود، در حالی که برای غیرفعال کردن برخی از مجموعه‌های امنیتی اندروید، برنامه از شما درخواست رمز عبور می‌کند یا برنامه را به جای غیر فعال کردن پنهان می‌کند. امیدواریم شما از پیشنهادهای اولیه ما پیروی کنید و PIN را روی دستگاه‌هایتان قرار دهید تا از دسترسی افراد به آن جلوگیری کنید.

لپ‌تاپ خود را ردیابی کنید: برای جستجوی یک لپ‌تاپ گمشده، راه‌های بیشتری نسبت به ردیابی یک تلفن هوشمند مفقودشده وجود دارد. اشتراک در LoJack را برای لپ‌تاپ در نظر بگیرید ؛ یک سرویس اشتراک که پیدا کردن لپ‌تاپ‌تان را آسان‌تر می‌کند. این سرویس به شما اجازه می‌دهد لپ‌تاپ خود را از طریق آدرس IP یا GPS ردیابی و آن را قفل کنید تا کسی به اطلاعات داخل آن دسترسی نداشته باشد، از راه دور هارد دیسک آن را پاک کنید و خیلی کارهای دیگر که می‌توانید انجام دهید. LoJack از شما تعدادی نرم‌افزار می‌خواهد که باید روی رایانه خود نصب کنید. این نرم‌افزار روی ویندوز و مک قابلیت نصب را دارد.

اگر ترجیح می‌دهید خودتان لپ‌تاپ‌تان را ردیابی کنید، Prey را مورد استفاده قرار دهید که قسمت کوچکی از یک نرم‌افزار است که روی رایانه شما نصب می‌شود. این برنامه به شما اجازه می‌دهد مکان سیستم خود را با استفاده از کنترل پنل آنلاین(online control panel) ردیابی کنید. همچنین شما می‌توانید تصاویری را از لپ‌تاپ خود در صورت گم شدن آن ضبط کنید (تا اطلاعات بیشتری از دزدان به دست آورید)، با استفاده از وب‌کم لپ‌تاپ عکس بگیرید، زنگ هشدار پخش کنید (این مورد وقتی که به لپ‌تاپ مفقود خود نزدیک باشید بسیار مفید خواهد بود)، از راه دور رایانه‌تان را قفل کنید و می‌توانید کارهای دیگری انجام دهید. نرم افزار Prey روی ویندوز، سیستم‌عامل ایکس مک، لینوکس و اندروید قابل اجراست. نصب آن نیز راحت و سرراست است.

نسخه رایگان Prey به شما اجازه می‌دهد تا 3 دستگاه (رایانه یا تلفن‌های بر پایه اندروید) را زیر نظر بگیرید و نسخه حرفه‌ای(Pro) آن با محدوده حساب بین 5 دلار برای کنترل حساب شخصی تا 400 دلار برای کنترل تجارت‌های بزرگ کارایی دارد.

مطهره وجیهی

 

/ 0 نظر / 8 بازدید